ПЕРШІ ПРОЕКТНІ ЖНИВА: У ФРАНКІВСЬКУ ЗАВЕРШИЛАСЬ ПІЛОТНА ПРОГРАМА “СТАЛЕ ДОМОГОСПОДАРСТВО”

29 серпня у Івано-Франківську відбулася святкова підсумкова зустріч з нагоди завершення у місті пілотної програми Стале домогосподарство.

Ми завершили дорослу частину нашого проекту "Освіта для сталого розвитку в дії" — пілотну програму “Стале домогосподарство в Івано-Франківській області. Понад 2 роки роботи, більше 2 тисяч сімей-учасниць, і це лише у Франківську та містечку Городенка.

29 серпня разом з найактивнішими учасниками програми, нашими колегами по проекту організацією Global Action Plan Internationalу громадському ресторані міста Urban Space 100 провели підсумкову святкову зустріч.

Координатор програмиГалина ГУПАН презентувала результати та розповіла, як програмі вдалося вийти за межі “плану”:

“Мивтричі перевищилирезультати, яких від нас очікував донор – шведська агенція міжнародного розвитку та співробітництва «Sida».Україна стала за кількісними показниками, утакий короткий термін,найуспішнішою серед 23 каїн, де діяла програма.

Співрозробниця програми та науковий керівник проекту Олена ПОМЕТУН відзначила, що результати, які залишила по собі програма дають можливість франківцям надалі самостійно розвивати “Стале домогосподарство”:

Ми залишаємо Івано-Франківськ зі сталими результатами: 187 навченихведучих, які за час програми створили та провели понад 380 екокоманд (у середньому по 5 людей у кожній). Всього участь у програмі взялибільше 2 100 домогосподарств — Франківськ, Городенка та частково приєдналися мешканці інших містечок і сіл області. Сподіваємось, франківці не полишать справу, а ми завжди готові допомогти”.

На зустріч також прийшли представники місцевої влади, що допомагали в реалізації проекту. Заступник міського головиз питань діяльності виконавчих органів міської ради Богдан БІЛИК відзначив, що проект зробив свій вклад з ресурсозбереження міста та зміні ставлення громадян до свідомого споживання. Генеральний директор «Івано-Франківськводоекотехпрому» Микола САЄВИЧ після презентації результатів скорочення витрат води учасниками програми пожартував, що з такими показниками водоканал зазнає серйозних втрат. Чимало працівників “Водоекотехпрому” також пройшли тренінги програми та створили екокоманди.

Учасники програми поділилися власним досвідом та враженнями. Оксана ІВАНЮК, найдосвідченіша ведуча, яка була у програмі від самого початку, створила і провела аж 8 екокоманд. І не лише у місті, а й у своєму рідному селі. За весь час програми Оксана стала справжньою зіркою — загальнонаціоанльні канали, друковані видання та радіо не одноразово брали у неї інтерв’ю, розпитували секрети заощадження та екодуржнього способу життя:

“Коли ми з сімєю досягли результату у 7 метрів кубічних води за місяць на чотирьох осіб, думали, що більше вже нема куди. Але ні — прийшла платіжка за комунальні і вивилось, що тепер 2 метри кубічних на місяць! Для своїх перших трьох екокоманд я шукала людей, одну з команд зібрала у черзі до кабінету міського голови. А вже далі люди самі мені дзвонили, щоб я проводила зустрічі. Дуже пишаюсь результатами. Стверджую, що ніяких надзусиль не потрібно — просто змінити свої побутові звички”.

Наймолодша, але найактивніша учасниця програми Христина МАГАС створила і провела дві екокоманди. Прийшла у проект школяркою, а тепер студентка першого курсу. Христина розповіла, що звички сталого споживання зилишились і після участі. Це вважаємо одним із найбільших досягнень:

“У проект мене привела бабуся. Усі казали, що я облишу стале домогосподарювання по завершенню програми, але це стало звичкою і тепер це просто стиль життя: не можу не заощаджувати воду чи світло, не протестувати проти поліетиленових кульків у супермаркетах чи користуватися не органічними мийними засобами. Програма спонукала мою маму, яка просто ненавиділа городні роботи, вирощувати власну грядку біля нашої багатоповерхівки. А тато під моїм впливом почав розводити курей та кроликів”.

На зустрічі всі учасники отримали пам’ятні сувеніри програми — футболки, кепки, а також чашки.

Трохи історії та ще результатів

У місцевих новина, канал "Третя студія", за 6 вересня 2013 року зафіксовано, як ми розпочинали.Підготовка проекту, розробка і апробація матеріалів розпочались у 2013, активна фаза програми із залученням учасників — у березні 2014. Якісні показники ще точно підраховуємо, але в середньому після участі у програмі родинам вдається до 18% скоротити споживання електроенергії, до 17% води та на 28% менше викидати сміття (зменшити його кількість).

Дякуємо учасникам, без яких всього цього не було б! Дякуємо усім причетним!

ЗМІ про підсумкову зустріч:

  • Газета “Репортер”
  • Телеканал “402”
  • Телеканал “РАІ”
  • Телеканал “ВЕЖА”

Переглянути фотозвіт з події

Програма “Стале домогосподарство” є продовженням в Україні міжнародного освітнього руху “Екокоманди”, який діє в Ірландії, Нідерландах, Бельгії, Великій Британії, Іспанії, Швеції, Угорщині, Польщі, В’єтнамі, США та інших. Україна — 23 країна, що приєдналась до програми.

проект реалізовано партнерами: